biały wykrzyknik w pomarańczowym kole

Rodzice, w trosce o bezpieczeństwo własnego dziecka, powinni:

  1. Przyprowadzać do przedszkola dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych,
  2. Nie przyprowadzać dziecka do przedszkola, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji,
  3. Wyjaśnić dziecku, dlaczego nie wolno przynosić do przedszkola zabawek, książek i innych przedmiotów,
  4. Regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny- unikanie dotykania oczu, nosa i ust, częste mycie rąk, nie podawanie ręki na powitania, odpowiednie zasłanianie twarzy podczas kichania itp.
  5. Poinformować przedszkole o problemach zdrowotnych dziecka.
  6. Zapoznać się z obowiązującymi w przedszkolu procedurami w okresie Zagrożenia Epidemiologicznego Sars – Cov-2 i stosować się do nich.

 

 

Procedury bezpieczeństwa w Przedszkolu nr 123 we Wrocławiu w Okresie Zagrożenia  Sars – Cov-2

 

I. ORGANIZACJA OPIEKI DLA DZIECI W PRZEDSZKOLU

  1. Grupa, w miarę możliwości powinna przebywać w wyznaczonej
    i stałej sali pod opieką tych samych nauczycieli/opiekunów.
  2. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 1.5 m2 na 1 dziecko i każdego nauczyciela.
  3. Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczeń kuchni, pomieszczeń pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higieniczno-sanitarnych). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów znajdujących się w niej.
  4. Podczas pobytu w przedszkolu należy stosować szczególne środki ostrożności:
  • częste, dokładne mycie rąk,
  • wietrzenie sal i łazienek co najmniej raz na godzinę,
  • codzienne prowadzenie zajęć ruchowych w miarę możliwości przy otwartych oknach,
  • niedopuszczanie do większych skupisk dzieci,
  • udostępnienie wyłącznie zabawek, które można zdezynfekować,
  • częste przebywanie na świeżym powietrzu w ogrodzie przedszkolnym w miejscach wyznaczonych i odpowiednio zdezynfekowanych,
  • każdorazowe dezynfekowanie powierzchni dotykowych tj. mebli, klamek, zabawek używanych przez dzieci,
  • zachowanie odpowiednich dystansów społecznych oraz środków ochrony osobistej.
  1. Dziecko nie przynosi do przedszkola własnych przedmiotów i zabawek.
  2. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do przedszkola mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący 2 m.
  3. Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych.
  4. Ogranicza się przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum,
    z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
  5. Zapewnia się sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy.
  6. Odizolowuje się w izolatorium dziecko przejawiające niepokojące objawy choroby
    i niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka
    z przedszkola.
  7. Sprzęt na placu zabaw zabezpiecza się taśmami w przypadku wyłączenia z użytku, brak możliwości dezynfekcji.
  8. Nie organizuje się żadnych wyjść poza teren przedszkola.
  9. Wprowadza się zakaz odbierania dziecka w czasie pobytu w przedszkolu do odwołania na dodatkowe wyjścia dziecka np. wizyty u dentysty lub inne i ponowny powrót do przedszkola w ciągu danego dnia.
  10. Do odwołania rezygnuje się z mycia zębów w przedszkolu.

 

Procedury przyprowadzania i odbioru dziecka wyłącznie przez rodzica/ opiekuna prawnego;

 

II. ZASADY PRZYPROWADZANIA I ODBIORU DZIECKA DO PRZEDSZKOLA

  1. W pierwszym dniu przyprowadzenia dziecka do przedszkola rodzic zobowiązany jest dostarczyć niezbędne dokumenty wyszczególnione na stronie internetowej przedszkola w zakładce „strefa rodziców/dokumenty/dokumenty w roku szkolnym 2020/2021”. Do przedszkola przyprowadza dziecko/dzieci wyłącznie 1 rodzic/prawny opiekun dziecka/osoba upoważniona do odbioru dziecka.
  2. Rodzic/prawny opiekun ma obowiązek przyprowadzać do placówki wyłącznie zdrowe dziecko. Dzieci przyprowadzane są przez osobę zdrową, nieprzebywającą na kwarantannie lub w izolacji.
  3. Rodzic/prawny opiekun przyprowadzający dziecko do przedszkola zobowiązany jest do zachowania wszelkich środków ostrożności zachowanie właściwych 2 m odstępów od innych, używanie maski ochronnej, rękawiczek i obowiązkowo dezynfekuje dłonie przy wejściu.
  4. Rodzic/prawny opiekun zobowiązany jest do punktualnego przyprowadzania dziecka do przedszkola w godzinach ustalonych, nie później niż do godz. 8:15. Ze względu na organizację pracy, m.in czas potrzebny na rozłożenie dzieciom śniadania, po godzinie 8.15 oczekiwanie na wpuszczenie dziecka do placówki może się wydłużyć.
  5. Od godz. 6.30 do godz. 7.00 otwarte jest jedno wejście do budynku przedszkola od strony dzieci młodszych. W godzinach 7.00 – 17.00 czynne są oba wejścia do budynku. Dzieci przyprowadzane są do przedszkola wejściem dedykowanym dla swojej grupy. W celu uniknięcia dużego zgromadzenia osób przy wejściu do placówki, do przedszkola dziecko jest przyprowadzane i odbierane wyłącznie przez jedną osobę. Inne osoby pozostają poza terenem placówki.
  6. Przy drzwiach pełni dyżur wyznaczony pracownik, który monitoruje ilość osób wchodzących do szatni z zachowaniem dystansu społecznego i kolejno, w miarę możliwości, wpuszcza następne osoby.
  7. Rodzice dzieci przyprowadzają dziecko do szatni. W każdym ze skrzydeł przedszkola jednocześnie może przebywać dwoje rodziców i dwoje dzieci (po jednym rodzicu i jednym dziecku z każdej z grup). Rodzic nie wchodzi na salę.
  8. Osoba będąca na dyżurze przy drzwiach zobowiązana jest do mierzenia temperatury osobom wchodzącym do budynku, częstego dezynfekowania powierzchni dotykowych przy wejściu do przedszkola oraz uzupełniania płynu dezynfekującego.
  9. Dziecko po wejściu do sali ma obowiązek umycia rąk zgodnie z instrukcją pod opieką nauczyciela lub personelu pomocniczego.
  10. III. ZASADY ODBIORU DZIECKA Z PRZEDSZKOLA
  11. Rodzic/prawny opiekun zgłasza wyznaczonemu pracownikowi chęć odbioru dziecka oczekuje na dziecko w wyznaczonym miejscu.
  12. Przy drzwiach pełni dyżur wyznaczony pracownik, który monitoruje dezynfekcję dłoni przez rodziców oraz liczbę osób wchodzących do przedszkola z zachowaniem dystansu społecznego i kolejno, w miarę możliwości, wpuszcza następne osoby.
  13. Pozostali rodzice czekają na wejście do przedszkola zachowując dystans społeczny,
    w odległości 2 m.
  14. W przypadku odbioru dziecka z ogrodu przedszkolnego należy je wyrejestrować (zarejestrować kartę w urządzeniu znajdującym się przy wejściu Punktualnik)
  15. Po odbiorze dziecka z przedszkola lub ogrodu przedszkolnego rodzic lub osoba upoważniona zobowiązana jest do natychmiastowego opuszczenia terenu placówki.
  16. Osoba pełniąca dyżur zobowiązana jest do częstego dezynfekowania powierzchni dotykowych oraz uzupełniania płynu dezynfekcyjnego. Zarówno rodzic jak i pracownik muszą mieć środki ochrony osobistej.

 

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u dzieci czy personelu Przedszkola nr 123 we Wrocławiu.

 

  1. Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
  2. Wyznaczono i przygotowano ( m.in. wyposażony w środki ochrony i płyn dezynfekujący) wydzielone pomieszczenie (gabinet logopedyczny), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
  3. Pracownicy przedszkola zostali poinformowana, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy. Powinni zostać w domu i poinformować telefonicznie pracodawcę i stację sanitarno- epidemiologiczną.
  4. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy powiadomić właściwą miejscową powiatową stację sanitarno – epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydanych instrukcji i poleceń . Należy wstrzymać przyjmowanie dzieci powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno- epidemiologiczna i stosować się ściśle do wydanych instrukcji i poleceń. Powiadomić organ prowadzący (Urząd Miejski Wrocławia). W przypadku zamknięcia placówki lub kwarantanny powiadomić Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
  5. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem dziecka należy niezwłocznie odizolować dziecko od pozostałych dzieci, powiadomić rodziców o stanie zdrowia dziecka i koniecznym pilnym odbiorze dziecka z przedszkola. Należy powiadomić właściwą miejscową powiatową stację sanitarno – epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydanych instrukcji i poleceń .
  6. Obszar w którym poruszała się i przebywała osoba podejrzana o zakażenie koronawirusem, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w przedszkolu procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, uchwyty, wyłączniki).
  7. Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
  8. W wyznaczonym miejscu ( tablica ogłoszeń) umieszcza się potrzebne numery telefonu w tym stacji sanitarno- epidemiologicznej, służb medycznych.

 

 

 

 

 

Procedury przebywania dzieci na świeżym powietrzu;

IV. Przygotowanie dzieci do pobytu i pobyt na terenie ogrodu przedszkolnego

  1. Dzieci do ogrodu wychodzą grupami zgodnie z ustalonym harmonogramem wyjść dzieci do ogrodu przedszkolnego.
  2. W szatni, w częściach dla dzieci młodszych i starszych, może przebywać w każdej części tylko jedna grupa dzieci wraz z nauczycielem .
  3. Nauczyciel oraz pomoc nauczyciela w grupie I, pomagają dzieciom w miarę potrzeby w samodzielnym ubieraniu się i rozbieraniu.
  4. Nauczyciel ma obowiązek przed wyjściem zebrać informacje, czy sprzęt ogrodowy został poddany codziennej dezynfekcji i czy w ogrodzie przebywa inna grupa dzieci. W opiece (np. wyjście do toalety dziecka) wspiera nauczyciela wyznaczony pracownik.
  5. W każdej części ogrodu przedszkolnego może przebywać do odwołania po jednej grupie dzieci.

     Halina Łazowska

………………………………………….

             (pieczątka i podpis dyrektora)        

 

 

 

Ważne telefony:

  1. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna pn.- pt. 7.00-15.00 – 71 329 58 43 lub 693 900 908, 781 400 199 lub 71 361 46 91-92

Całodobowo 603 720 579

  1. Wrocław-Psie Pole – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Im. J. Gromkowskiego, I i Ii Oddział Chorób Zakaźnych, Koszarowa 5 – tel. 71 700 30 00,

Izba przyjęć dla dzieci i młodzieży – tel. 71 392 53 38

  1. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna – tel. 71 328 30 41
  2. Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (całodobowe telefony dyżurne) –

tel. 666 035 666,   602 430 042

  1. Całodobowa infolinia NFZ – tel . 800 190 590
  2. Urząd Miejski Departament Edukacji – w godz. 8.00-15.45 tel. sekretariat 777 87 06 lub osoby prowadzące placówkę 71 777 76 19, 71 777 77 33, 71 777 76 90
  3. Centrum Zarządzania Kryzysowego – tel. 71 770 22 22
  4. Departament Edukacji Sekretariat   71 777 87 06
  5. Dział Przedszkoli 71 777 91 29

 

 

 

 

Wytyczne_MEiN_MZ_i_GIS_wrzesień_2021