CZYM JEST ADAPTACJA DZIECKA?

Dla niektórych maluchów rozpoczęcie nauki w przedszkolu jest źródłem napięć, strachu, a także obawy przed nowym otoczeniem Adaptacja to umiejętność przystosowania się do nowych warunków. Ten pierwszy okres „społeczny” w życiu dziecka jest dla niego bardzo ważny i dlatego trzeba zrobić wszystko, by dziecko dobrze czuło się w przedszkolu przez pierwsze dni, a także przez kolejne lata.

WYPRAWKA DLA DZIECKA

Kapcie (łatwe w obsłudze dla dziecka) – PODPISANE

Zapasowe ubranka (w tym bielizna, skarpetki) – PODPISANE

Strój gimnastyczny (koszulka, spodenki) w materiałowym worku – PODPISANE

Piżama (oddawana rodzicom do prania w piątek) – PODPISANA

Opakowanie chusteczek suchych i nawilżonych

CO SPRZYJA ADAPTACJI?

Zaufaj sobie i swojemu dziecku. Rozstanie z dzieckiem i pierwsze dni w przedszkolu to trudny okres dla Was wszystkich, ale potem już będzie tylko lepiej.

Wycisz się, sam bądź pewien, że przedszkole to dobre miejsce dla Twojego dziecka. Pamiętaj, że Twoje lęki i zdenerwowanie udzielają się dziecku. Traci ono poczucie bezpieczeństwa.

Rozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu, o uczuciach i emocjach związanych z nowym wydarzeniem w jego życiu. Akceptuj jego uczucia.

Nie strasz przedszkolem ani nie przedstawiaj „zbyt kolorowo”. Opowiadaj o nim prawdę.

Baw się z dzieckiem w przedszkole, przyzwyczajaj go do planu zajęć w przedszkolu. 

Zapewniaj dziecko, że je kochasz. W okresie adaptacji obdarz go wyjątkową uwagą. Poświęcaj mu swój czas.

Wcześniej pomyśl o komforcie swojego dziecka w przedszkolu ucząc go samoobsługi oraz treningu czystości. Do przedszkola ubieraj go wygodnie, tak aby samo mogło zdjąć lub założyć części swojej garderoby.

Zawsze zapewniaj dziecko , że po nie przyjdziesz – nawet gdy zapyta o to wiele razy. Określaj czas odbioru wg planu dnia ( „po obiedzie” ” po spaniu” itp. ), a nie wg zegarka; dobierajmy słowa

Żegnając się z dzieckiem nie oszukuj go, że zaraz wrócisz lub, że idziesz do sklepu – bo straci do Ciebie zaufanie.

Zaufaj ludziom, którym powierzasz swojego dziecko, to wykwalifikowana i doświadczona kadra. Jeśli nauczyciel zaproponuje Ci inną formę porannego rozstania z dzieckiem – spróbuj! Nam też zależy, aby dzieci przeszły adaptację najłagodniej i bez niepotrzebnych stresów.

JAK POMÓC DZIECKU I SOBIE PRZY POŻEGNANIU?

tabela: jak pomóc sobie i dziecku w pożegnaniu

DODATKOWE INFORMACJE

Rodzic zobowiązany jest do punktualnego przyprowadzania dziecka do przedszkola w godzinach ustalonych, nie później niż do godz. 8:15. W przypadku kiedy dziecko może się spóźnić trzeba niezwłocznie poinformować placówkę.

Dziecko może być odebrane przez rodziców oraz pisemnie upoważnione przez nich osoby. W przypadku odbierania dziecka z ogrodu przedszkolnego osoby odbierające dziecko są zobowiązane do osobistego poinformowania nauczycielki o zamiarze odebrania dziecka

Dziecko w pierwszych dniach adaptacji może przynieść do przedszkola własną zabawkę (np. misia). Natomiast w szafkach dzieci nie mogą przechowywać produktów spożywczych, napoi w butelkach ani przedmiotów niebezpiecznych w tym monet, koralików, itp.

Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych.